U povodu dana majki i očeva

JEDAN DAN U GODINI NIJE DOVOLJNO DA SE ISKAŽE POŠTOVANJE RODITELJIMA

U SAD-a, druga nedjelja u maju je rezervirana za majke, a treca nedjelja u junu za oceve. Tokom ostatka godine, postoje i drugi praznici da potrosace drze u stanju uzbudjenja, ali tada institucija porodice jedva da se i pomene. Kao i svaki drugi praznik, i Dan majki i Dan oceva popraceni su agresivnim rasprodajama u trgovinama.

Razvijajuci se u muslimanskom obiteljskom ambijentu, cesto su nas podsjecali da je svaki dan majcin dan i da je svaki dan ocev dan. Postoji jedan hadis koji znaju gotovo sva djeca i majke:

– Dzennet Vam je pod majcinim nogama.

Jedan drugi hadis, koji se navodi da na simpatican nacin pokaze prednost majke nad ocem, srocen je tako da pokaze da je majcina prednost naglasenija tri puta vise od oceve. Prema onom sto nas uci islam i nasa islamska tradicija, muslimanska djeca su duzna obiljezavati dan majki i oceva tokom citave godine. Ali, upitajmo se jesu li nasa djeca bas takva? Koliko su nasa djeca zaista u ovom pogledu drukcija od druge americke djece?

U jednoj americkoj anketi koju je proveo izdavac cestitki Hallmark Cards i u kojoj je ucestvovalo 507 djece starosne dobi od 6-11 doslo se do zabrinjavajucih rezultata. USA Today (10/5/01) izvjestava da je djeci postavljeno pitanje:

– Kada bi imao sve bogatstvo ovog svijeta i kada bi svoju majku mogao
isplatiti za sve sto je za Tebe ucinila, koliko bi joj dao?

Rezultati su objavljeni po regijama: sjevero-istocna, srednja, juzna i zapadna. Ne posjedujemo informacijom da li su djeca bila upitana koliko bi platili sedmicno, mjesecno ili godisnje, ali djeca iz juzne oblasti bi majci isplatili tek $250, djeca sa zapada 100 puta vise $25,000. Djeca iz srednjeg dijela Amerike su se izjasnila da bi za svoje majke izdvojila $999, a iz sjeveroistocne oblasti $3,000.

Upitajmo se kako bi na isto pitanje odgovorila nasa djeca? Imam dojam da ne bi odgovorila puno drukcije od svojih vrsnjaka. Zasto?

Njihov glavni izvor druzenja je drzavni skolski sistem. Svi smo, hvala Bogu, svjesni porasta broja islamskih skola u Americi, ali ne ulijeva veliku dana podatak da se tek 5% muslimanske djece upisuje u njih. Ostatak pohadja drzavne skole. A kada su u pitanju djeca Bosnjaka i pripadnika drugih etnickih zajednica sa Balkana u ovoj zemlji, onda sa sigurnoscu mogu reci da broj njihove djece, koja pohadjaju islamske skole, ne dostize ni 1%. Zeljeli mi to priznati ili ne, cinjenica je da nam djeca u tim takvim skolama provode dnevno izmedju 6 i 8 sati, 5 dana u sedmici. Gotovo devet, od 12 mjeseci, su u centrifugi nemuslimanske masine socijalizacije. Dodajte jos 2-3 sata sjedenja svakog dana pred televizorom i na internetu i onda te sate usporedite sa vremenom koje nasa djeca provode u muslimaskom ambijentu, tamo gdje bi mogla nauciti kako postovati svoje roditelje. Ako su djeca sretnici, pa su upisana u mekteb, ona provedu sedmicno 2-4 sata uceci o Allahovoj dz.s. vjeri i druzeci se sa svojim vrsnjacima istog svjetonazora.

Zato, ne treba uopce da cudi sto nam djeca oponasaju nemuslimanske ili cak antimuslimanske vrijednosti, koje su usmjerene na to da se zadovolje svoje vlastite potrebe, dok su potrebe roditelja i paznja prema njima na nekom drugom ili trecem mjestu, a paznje prema drugim ljudima nema ni pod razno.

Ima li izlaza i nade?

Za djecu koja zele njegovati muslimanski identitet, izlaz je u slijedjenju islama i njegovih univerzalnih vrijednosti. Za djecu koja zele njegovati americki sekularni identitet, nada se pojavila 1872. godine kada je Julia Ward Howe preporucila obiljezavanje Dana majki. 1 Godine 1914. ovaj jepraznik postao zvanican u SAD, a u Kanadi, Meksiku i u jos 48 drzava se proslavlja od 1909. godine. 2 Ovakav postupak gospodje Howe je za svaku pohvalu, ali se postavlja pitanje sta poslije Dana majki. Kako duh dana majki i oceva rastegnuti da traje tokom citave godine.

Roditeljima muslimanima ne preostaje nista drugo do neumornog rada napromicanju vjerskih vrijednosti kod svoje djece. Nije opravdano ignorirati vrline obiljezavanja Dana majki i oceva, jer ona su u krajnjem slucaju u skladu sa duhom islama. Ono cemu roditelji treba da teze jeste uporno poticanje djece na citanje islamske literature, druzenje sa dzamijom i dzamijskim drustvom. Na ovaj nacin, djeca ce nauciti da vole i postuju svoje roditelje tokom citave godine, svakoga dana i svake minute. Naravno, njihov je zadatak da svojoj djeci pricaju o svojim iskustvima sa roditeljima, o tome kako su oni svoje roditelje pazili, jer ce to djeci pomoci:

  • da sebi docaraju islamske vrijednosti koje su u danasnjem drustvu
    prava rijetkost
  • da postuju svoje dede inane, tj. roditelje svojih roditelja i
  • da vide da njihovi roditelji prakticiraju ono cemu svoju djecu
    poucavaju.

Ovdje je umjesno spomenuti da nam jasni i cisti serijat nalaze da se sa duznim postovanjem odnosimo i prema roditeljima nemuslimanima. Prenosi se od hazreti Esme bint Ebu Bekr (da Allah bude zadovoljan sa oboje) da je rekla:

– Dosla mi je moja majka nemuslimanka da me posjeti za vrijeme dok
je jos Poslanik a.s. bio ziv. Posavjetovala sam se sa Poslanikom u vezi
sa odrzavanjem veza sa njom, nasto mi je Poslanik odgovorio:
‘Odrzavaj veze sa svojom majkom.’ (Buhari)

1 Inspiraciju za obiljezavanje Dana majki dala je jedna zena iz Zapadne Virdzinije, majka koja je od 11
izgubila osmero djece. Godine 1858. kada je imala 26 godina, Ann Marie Reeves Jarvis je organizirala zene
svoga podrucja kroz radne klubove kako bi popravile zdravstvene i sanitarne uvjete zivota u svom kantonu.
Za vrijeme Americkog civilnog rata, ona se snazno borila da ovi klubovi ostanu neutralni. Zene su hrabro
su pomagale vojnike na obje strane. Kada se rat zavrsio, ova hrabra zena je obiljezila prvi Dan majki 1868.
godine da bi pomirila prijatelje i porodice koje su se nasle na suprotnim stranama tokom strasnog ratnog
sukoba.

2 Samo u SAD-a se za ovaj dan potrosi oko 15 milijardi dolara kako na poklone majkama – nakit, cvijece,
cestitke i sl. tako i na hranu u restoranima. Namjena ovog dana je vremenom drasticno izmjenjena i na
zenama je, prije svega, da ovom prazniku vrate prvobitni smisao koji se sastoji od toga da se pomazu
siromasni, slabi, iznemogli, ili da se volontira.

Ne mozemo a da se ne zabrinemo u kolikoj je mjeri i medju muslimanima opao kvalitet odrzavanja prisnih veza sa roditeljima. Zato cemo se i ovdje iznova podsjetiti na kur’anske naloge.

وَقَضَىٰ رَبُّكَ أَلَّا تَعۡبُدُوٓاْ إِلَّآ إِيَّاهُ وَبِٱلۡوَٲلِدَيۡنِ إِحۡسَـٰنًا‌ۚ إِمَّا يَبۡلُغَنَّ عِندَكَ ٱلۡڪِبَرَ
أَحَدُهُمَآ أَوۡ كِلَاهُمَا فَلَا تَقُل لَّهُمَآ أُفٍّ۬ وَلَا تَنۡہَرۡهُمَا وَقُل لَّهُمَا قَوۡلاً۬ ڪَرِيمً۬ا

“Gospodar Vam vas naredjuje da samo Njega obozavate, a da roditeljima
dobro cinite. Ako jedno ili oboje kod tebe starost dozive, ne reci im ni uf, ne
budi grub prema njima, i plemenitom rijecju im zbori.” [El-Isra' 17:23]

أَنِ ٱشۡڪُرۡ لِى وَلِوَٲلِدَيۡكَ إِلَىَّ ٱلۡمَصِيرُ
“Iskazi zahvalnost svoju Meni i roditeljima svojim, a meni ce se sve vratiti.”
(31:14)

Cinjenica da je Allah dz.s. roditelje spomenuo uz Sebe pokazuje sa koliko se ljubavi i postovanja moramo prema njima odnositi. U istom ajetu se kaze:

وَوَصَّيۡنَا ٱلۡإِنسَـٰنَ بِوَٲلِدَيۡهِ حَمَلَتۡهُ أُمُّهُ ۥ وَهۡنًا عَلَىٰ وَهۡنٍ۬ وَفِصَـٰلُهُ ۥ فِى عَامَيۡنِ
“Mi smo mu propisali da cini dobro roditeljima svojim, majka ga njegova
nosi i vehne li vehne, a i njegovo dojenje je dvije godine.”
Drugim rijecima, dug koji imamo prema majci je jasniji kada se ima u vidu
period trudnoce, ali ni period poslije poroda za nju nije puno laksi.

Manifestacija Bozanskoga u svijetu

Arapska rijec za majcinu utrobu je RAHIM. Rahim je izvedena iz rijeci rahmet sto znaci milost. Jedno od Bozijih lijepih imena je Er-Rahiim sto u prevodu znaci Milostivi.

Ovo nas upucuje da zakljucimo da izmedju Boga i majcine utrobe postoji jedinstvena povezanost. Preko majcine utrobe mi se zapravo povezujemo sa Bozijim atributima milosti i samilosti. Upravo se tu odvija pocetni stadij zivota svakog pojedinca. Na majcinu bismo utrobu mogli gledat kao na manifestaciju Bozanskoga u svijetu.

Tesko je izbjeci poredjenje, koje se samo po sebi nadaje, izmedju Boga punog ljubavi i majke koja je manifestacija te ljubavi, Bozanske ljubavi u akciji. Kur’an nigdje ne kaze da li je Bog muskoga ili zenskoga roda. Ali, kao da kaze da postujuci majku, zapravo, mi iskazujemo postovanje prema samom Bogu.

Svako bi se morao duboko zamisliti nad ovim cinjenicama i biti zahvalan zasve sto je majka ucinila za nas. Majke su nase prve uciteljice i prvi primjeri kako se treba ponasati. Svaki dan koji provedemo sa majkom prilika je da nesto lijepo naucimo ili osjetimo. A svaki dan koji ne provedemo sa njom, vrijeme koje se nikada ne moze nadoknaditi.

Za mene, islam je najbolji podsjetnik vaznosti prisutnosti moje majke u mom zivotu. Zahvaljujuci savjetima i naredbama koje nalazim u Kur’ani- Kerimu i u primjeru naseg voljenog Poslanika a.s., sigurna sam da cu se uvijek svoje majke sjecati i da ce zauvjek biti i ostati u blizini moga srca. Ona je moj rahim, moja veza sa Bozanskim.

Zahvalna sam za Dan majki, jer mi omogucuje da o svemu ovom, iznova, duboko promislim.

Comments are closed.